mantolama-sartname
Şartname Nedir?
14 Mayıs 2016
mantolama-gideri
Mantolama Giderine Katılmayanlar
14 Mayıs 2016
mantolama-karari-alinamiyorsa

Yeterli çoğunluğa ulaşılamıyor ve karar alınamıyor ise; mantolama yaptırmak istemeyen daire sahiplerine bu işin zorunluluğundan önce faydalarını ve sistemin yaptığı tasarrufla kendi kendini ödediğini anlatarak başlamanızı tavsiye ediyoruz.

Sonuçta siz apartmanınıza keyfi bir harcama yaptırmıyorsunuz. Mantolama yatırım maliyetini 1,5 ila 3 yıl gibi kısa bir süre içinde yaptığı tasarrufla geri kazandırmaktadır. Üstelik bu konuda birkaç yıl içinde devreye girmesi beklenen devlet teşvikleriyle bu süre daha da kısalacak mantolama çok kazançlı bir yatırım haline gelecektir. Bununla beraber evlerinizin konforu hiç olmadığı kadar artacaktır. Mantolamanın bunlar gibi daha birçok faydası vardır. (Bütün detayları öğrenmeniz için Mantolama Hakkında bölümümüzü inceleyin)

Mantolama yaptırmak istemeyen komşularınıza bunlardan bahsedin. Ancak istememe nedenleri parasal nedenler ise;

Merkezi Isıtma Sistemli Yapılar İçin
Mantolama yapıldığında yakıttan elde edilecek tasarrufla sanki aidat ödüyormuş gibi mantolama yaptırmayı önerebilirsiniz. Ayrıca uzun vadeli uygun faizli kredilerden veya 12 taksite kadar kredi kartı ile ödeme imkânlarından söz edebilirsiniz.

Kombili Isıtma Sistemli Yapılar İçin
Mantolama yapıldığında sağlanacak %50 tasarrufu vurgulayarak şöyle örnek bir hesaptan söz edebilirsiniz;

  • Yalıtımsız bir dairenin ortalama yıllık yakıt tutarı: 2.400TL
  • %50 tasarrufla tasarruf edilen tutar: 1.200TL
  • Yaklaşık mantolama maliyeti (daire başı): 4.000TL
  • Yapılan tasarrufla sistemin kendini ödemesi: yaklaşık 3 yıl

Üstelik bu hesaplamada sadece ısıtma sisteminden elde edilen tasarruf dikkate alınmıştır. Soğutma (klima) sistemi olan daireler için mantolamanın kendini ödeme süresi daha da kısalarak 1-1,5 yıl olacaktır. (Bu hesaplamada sürekli artan doğalgaz fiyatları dikkate alınmamıştır. Bu da dikkate alınırsa tasarruf edilen miktar daha yüksek olacaktır.)

Mantolama kendini ödedikten sonra gerçekleşecek tasarruf ailelerin ve bireylerin bütçelerini olumlu yönde etkileyecek, o zamana kadar boşa giden paralar başka ihtiyaçlara harcanabilecektir. İşte bu yüzden mantolama ne kadar erken yapılırsa tasarrufa o kadar erken başlanır.

Ayrıca mantolama kendini kısa sürede öderken diğer yandan da mantolaması yapılmış binalar kiracılar ve satın almak isteyenler tarafından daha çok tercih edilmekte ve dairelerin değerleri artmaktadır. Düşünün ev kiralayacaksınız veya satın alacaksınız yıllık 2400TL yakıt masrafı olan evi mi seçerdiniz, 1200TL olanı mı?

Bütün bu avantajların üstüne bu işin birde sağlık, konfor ve çevre boyutu var. Mantolaması yapılan apartman sakinleri “Önceden çok yaksak bile böyle ısınamamıştık” diyorlar. İşte bütün bu gerçeklerin daha önce farkına varanlar çoktan apartmanının mantolamasını yaptırdı. Sizde mantolama yaptırmak istemeyen komşularınıza bu gerçekleri gösterebilirseniz onlarda bu işe sıcak bakmaya başlayacak ve sizde mantolamanızı yaptırabileceksiniz.

Ayrıca yine uzun vadeli uygun faizli kredilerden ve 12 taksite kadar kredi kartı ile ödeme imkânlarından söz edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir