mantolama-gideri
Mantolama Giderine Katılmayanlar
14 Mayıs 2016
mantolama-karari
Mantolama Kararı Nasıl Alınır?
14 Mayıs 2016
mantolama-maliyeti

Mantolama uygulamasının maliyeti arsa payı oranına göre ödenmektedir. Dairelerin arsa paylarının belirlenmesinde tapu senetlerinin üzerinde yazan arsa payı oranı esas alınır. Dairelerin tapu senetleri üzerindeki arsa payı oranları bütün dairelerde eşit ise mantolama uygulamasının maliyeti bütün dairelere eşit olarak bölünür.

Ancak arsa payı oranları bütün dairelerde eşit değil ise her daire tapusu üzerinde yazan arsa payı oranında gidere katılır. Örnek olarak toplam arsası 520 pay olan 10 daireli bir apartmanda 8 adet normal daire 2 adet dubleks daire mevcuttur. Normal dairelerin tapu senedinin üzerinde yazan arsa payı oranı 50/520 pay dublekslerin ise 60/520 paydır. Bu apartmana uygulanacak mantolama uygulamasının maliyetinin toplam 52.000TL olduğunu varsayarsak öncelikle 1payın yani 1/520’nin maliyetini bulmak için toplam maliyet olan 52.000TL’yi toplam arsa payına böleriz ve 100TL olarak buluruz.(52.000TL/520=100TL/pay) Yani her bir pay maliyeti 100TL’dir. Buradan yola çıkarak normal daire için dairenin arsa payı oranı olan 50 ile 1 payın maliyeti olan 100TL çarpılır sonuç 5.000TL olarak bulunur.(50payx100TL/pay=5.000TL) Yani normal dairenin ödemesi gereken tutar 5.000TL’dir.

Dubleks daire içinde aynı işlem yapılır 60payx100TL/pay=6.000TL olarak hesaplanır. Dubleks dairenin ödemesi gereken tutarda 6.000TL’dir.
Ödemelerin arsa payı oranlarına göre yapılması Kat Mülkiyeti Kanununun 42.maddesinin 4.fıkrasıyla belirlenmiştir.

Doğru bilinen yanlış
Yanlış
: Mantolama uygulamasının harcamalarına her daire iç metrekaresine göre katılır.

Doğru: Mantolama uygulamasının harcamaları daire arsa payı oranına göre yapılır. Tapu senedi üzerinde arsa payı eşit olan dairelerin; konumu, katı, büyüklüğü, dış cephe alanının diğer dairelere göre az veya çok olması gibi nedenler her dairenin eşit miktarda ödeme yapması durumunu değiştirmemektedir. Sonuçta arsa payı eşit olan iki daire satıldığında ikisinin de arsadan aldığı pay eşittir. Bu durum Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 42. Maddesinin dördüncü fıkrasıyla kesindir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir