isi-yalitim-kalinliklari-ankara
Ankara Isı Yalıtım Kalınlıkları
13 Mayıs 2016
mantolama-nedir
Mantolama Nedir?
13 Mayıs 2016
mantolama-malzemeleri

Kısaca mantolama malzemeleri şunlardır;

  • Isı Yalıtım Levha Yapıştırıcısı: Isı yalıtım levhalarını binaların dış cephesine yapıştırmamızı sağlayan harçtır.
  • Isı Yalıtım Levhası: Polistren ya da Bazalt taşı gibi hammaddelerden üretilen ısı yalıtım malzemeleridir. Levha şeklindedirler. EPS, XPS ve TAŞYÜNÜ gibi farklı özellikleri olan farklı türleri mevcuttur. Çeşitli kalınlıklarda üretilirler. Kalınlık arttıkça ısı yalıtım özelliği artar. İhtiyaçlara göre türü ve kalınlığı belirlenmektedir.
  • Isı Yalıtım Levha Dübelleri: Isı yalıtım levhalarının, binaların dış cephesine mekanik olarak tespit edilmesinde kullanılan özel dübellerdir. Farklı tipleri ve uzunlukları mevcuttur. Hangi tip ve uzunlukta dübel kullanılması gerektiği; ısı yalıtım levhası türüne, kalınlığına ve tespit edileceği yapı eleman türüne göre belirlenmektedir.
  • Isı Yalıtım Sıvası: Isı yalıtım levhalarının üzerini örterek, dış etkenlere karşı koruyan bir katmandır.
  • Sıva Filesi: Isı yalıtım sıvası içine, sıva tazeyken yerleştirilen özel filedir. Sıvanın dayanımını sağlayan çok önemli bir malzemedir.
  • Köşe Profilleri: Bina köşelerinde; pencere, kapı gibi boşluk köşelerinde, köşelerin darbelere karşı korunması, oluşabilecek çatlakların önlenmesi ve düzgün bir köşe oluşturulması maksadıyla köşe profilleri kullanılır. Farklı türleri mevcuttur. Yapının ihtiyaçlarına göre kullanılacak türler belirlenir.
  • Dekoratif Kaplama: Bu katmanın dekoratif amacının dışında en önemli görevi, yalıtım sistemini darbelere karşı koruması ve mukavemet sağlamasıdır. Çeşitli türleri mevcuttur. Yapının bulunduğu bölgenin iklim koşulları, kullanılan ısı yalıtım levhası türü, darbe maruziyetine göre cinsi seçilmelidir.
  • Boya: Sistemin su geçirimsizliğini sağlayan aynı zamanda binaları renklendirerek dekoratif bir görüntü veren katmandır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir